23 Ağustos 2010 Pazartesi

Bir çakma dizimiz daha oldu: Yer Gök Aşk


Fox tv ekranlardaki akıllıca hareketleri sayesinde vasat dizilerinin bile sağlam reyting kitlesi oluşmasını sağlamış, ben burdayım yıkılmam ayaktayım demekte.Geçen sezon millet dizilerden aldıkları paraları bodrum sahillerinde çıtırlarla yerken onlar yaz demeden dizi çekimlerine başlamış yayınlarını sezondan 1 er ay önce başlatmıştı.Ekonomik zorluklar ve sıcakların tv den başka çaresi kalmayan kitlesini kapmıştı, bu kitle kışın da onları yalnız bırakmamış bir çok iyi yapımın reytingini alaşağa ettirip yapımcıları saç baş yoldurmuştu.İşte bir yapım daha bizlerle.Adı yer gök aşk ama aslı the other boleyn girl olan filmi alıp dizi yapmışlar.Bununlada kalmayıp aslamlı konak fırtınasının kalıntılarından da faydalanmışlar.Asmalı konakta çekmişler, yine uyuşturucu ile mücadele etmiş, ağalık sistemi kurmuş, siyasete karşı durmuşlar...saymakla bitmez bir sürü ayrıntı.Biraz dizileri kısa kısa anlatmalıyım.

THE OTHER BOLEYN GİRL:
Boleyn ailesinin kızları ve entirika üzerine kurulu bir film ama ne film.Film Kral vıı. Henry'in eşinin ölü doğum yapması ile başlar. Kraliçesinden bir kızı olan Kral mutsuzdur. Veliaht sorunu yaşamaktadır.Bunu fırsat bilen Kralın yakın adamlarından Boleyng'lerin dayısı küçük yeğeni Mery'nin düğün günü onları ziyarete gider.Aklı şeytanlığa çalışır ve eniştesine kızlarının serpilip güzelleştiğini kraliçenin ise yaşlanıp çocuk doğuramayacağını, mutsuz olduğunu söyler.Derken planlar kurulur.Kral av partisi bahanesi ile gelecek, Anne'i beğenecek ,metres yapacak böylece aile refaha kavuşup parasına para katacak.Sonrasında Anne istediği dük ile evlenebilecek.Kural basit, metres ol ,canı sıkılınca dükler seni alabilmek için kapışsın.Anne başta metres olma fikrine karşı çıkar ,sonrasında dük ile evlenebilme ihtimali ile seve seve atılır bu oyun içine.Mery bu olanları onaylamaz dışında kalmak ister, o sakin kır yaşamı düşler kocasına sadık Mery ama ablasının talihsizliği ve kralın yakın ilgisi ile kendisini sarayda bulur.Artık bütün görev Mery'nin sırtındadır. Kocası ise suskundur, Başta korkan tiksinen Mery'nin Krala aşık olması ile işler değişir.Kralın belki de en çok değer verdiği hatta sözüne güvendiği tek kadın olacaktır.Anne ihtiraslarına yenik düşer ve bir süre uzaklaştırılır, döndüğünde kardeşi hamiledir, veliaht yoldadır ve tüm saray erkanı onu taçsız kraliçe olarak bağrına basmıştır.Fransız yosmalarından öğrendiği taktiklerle Kralı esir eder hatta doğan oğlunun suratını bile görmeyi yasaklarcasına.
Kraliçe olabilmek adına yapmadığı şey kalmaz ,olur da ama kız annesi olunca gözden düşme korkusu akla bile gelmeyecek şeyler yaptırır, özetle bu kadından korkulur.Neyse olan olur gerisi kesinlikle izlenilmeli... ben en çok son sahneye bayıldım.Ona yapılan onlarca haksızlığa rağmen buna kral da dahil, Mery tüm asaleti ile gelir ablasının kızına sahip çıkar.Krala bir nevi rest çeker....ama ülke bilmemektedir ki onlarca entirikanın döndüğü erkek çocuk soy sop yalan bundan sonra başa geçecek olan kişi bir kraliçe olacak ve bu Anne'in doğurduğu kız olacaktır.İngiltere'ye altın çağı yaşatan Elizabeth olacaktır.Kesinlike izlenilmeli.

YER GÖK AŞK:
Yusuf Kapadokyanın köklü ailesinin oğludur.Hancıoğulları denildi mi bir adım geride durulurken Hancıoğlu Yusuf denildi mi geri kaçılır.Neyse efendim asmalı konak seyredenler Seymen aga ne ise bu da 2010 versiyonudur işte.Birde amca oğlu faktörü vardır diş bileyen ama kuzu görünen cinsinden.Yusuf gece almelerinin adamıdır, bir çok kızla macerası olmuş ama eş diye almamıştır.Yine bir pavyon günü bir kadınla sabahlar sonra bu kız 6 ay sonra konağın kapısına dayanır bu çocuk senin diye.Oğlan dur der 6 ay aklın neredeydi ve nereden belli...bir sürü olay işte kız doğumda ölünce yeni doğmuş bebek öksüz kalır, vicdan yapsada gerçekte oğlan ondan mıdır bilinmez.Annesi ise oğlumun oğlu torunum diye heveslenir, paşa kabul edilir yerleştirilir konağa.Ama bebek açtır mama bile kabul etmez, süt anne arayışına başlanır.Bebeğin doğduğu gün Toprak adındaki genç kadın nazlı ismindeki yavrusunu havaleden kaybeder.Çok çaresizdir, eşi ilgisizdir, kız çok masum ve etrafta kötülük olmayacağını düşünen adete bir melaikedir.Havva diye hırslarına yenik düşmesi an meselesi bir de ablası vardır.Hancıoğlu konağında çalışan teyzelerinden haber gelir süt annelik için Toprak ikna edilir falan....baya uzun izleyin derim....sonra teyzesi Havva'nın cinliğinin ve güzelliğinin boşa gitmemesi için gel der seni Yusufa yapalım, oyunsa oyun, düşün der bu konağın hanımı demek Kapadıkya'nın hanımıdır ,kız bunu kaçırı mı hiç başlar entirika çemberi.Dizinin ilk 2 bölümü bitti ama şimdiden gidişat aynen boleyn gibi....e yani bu kadar olur.
BENZERLİKLER VE KARŞILAŞTIRMALAR:

Boleyng de dayı bizde teyze, Mery= Toprak, Anne= Havva, Henry= Yusuf,

İngiltere= Kapadokya, Kraliyet= Ağalık...

Şimdiye kadar eş zamanlı gitti.Değişiklik olarak kızların orjinalinde bir de erkek kardeşleri vardı burada teyze oğlu olmuş durumda.Anne yani Havva ihtirasından nişanlı bir dük ile gizlice evlenmiş sonrada ört bas edilmişti.Burada ise çalıştığı işyeri sahibinin oğlu ile ilişkisi vardı.Orada dük soylu olması gereği kraliyetten onay gelmeden evlenemez denildi iptal edildi evlilikleri burada ise servet avcısı ilan edilip oğlanın babası tarafından kovuldu evlenemedi.Orada gerdek yaşamış sonrasında bunu öğrenen kral doğruluğunu asla yalan söylemeyeceğini düşündüğü Merry'e onaylatmıştı, burada ise bölüm sonunda erkek arkadaşı terkedilmeyi hazmedemeyip kızın ırzına geçmeye kalktı sonu ne olur diğer bölümde görücez ama bir şey olursa da teyze ve ailecek ört bas edileceği kesin bakınız Boleyng kızı filmi=)

Bir fark daha meğer anneleri zamanında Yusufun amcasına yapılmaya çalışılmış.Havva'ya üst baş alan teyzeyi gören kızların annesi geçmişte bana yapamadığını kızlarımamı yaptırtacaksın müsade etmem diye haykırdı.üzgünüm teyze kızın dünden razı=)


NOT:BU arada Türk versiyonunda kızlar maşallah Türkiye güzeli.Havva 2006, Toprak 2008.

orjinali.................................çakması

orjinalinin de......çakmasının da masumiyet güzelliği
Her ikisine de rolleri çok yakışmış.Gerçekte nasıllar bilemem ama bu roller sanki bu masum yüzler için yazılmış.

FRAGMANLAR: Seçim size kalmış.Bence ikiside izlenir kıvamda.
The Other Boleyn Girl Trailer
Yükleyen wallyz75. - Filmler ve diziler Dailymotion'da

Yer Gök AÅ�k Tanıtım Fragmanı
Yükleyen Hayalet05. - Filmler ve diziler Dailymotion'da


Tarih84

5 yorum:

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ нandan dedi ki...

ellerine sağlık cok güzel yazmıssın , ben 2 bölümü soluksuz izledim cok begendim hiç aklıma gelmedi bu filmle benzerlikleri cok dogru diyorsun ama bakalım nasıl gidicek. bu aksamki bölümü kacırdım misafirlerimiz vardı simdi netten izlicem =)

Joey Potter dedi ki...

Sende oturdun izledin mi bunu :D :D :D Merak etme tutarsa 5-6 Sezon sakız gibi uzatıp orjinal hikayeyle alakası kalmayana kadar uğraşırlar.

tarih84 dedi ki...

Handan:bencede handan dizi güzele benziyo en azından aslı güzeldi çakması da güzel olacaktır:=)

La fea: güzelim oturup izlemem zaten mümkün değil, survavor ile çakışıyor ama fox akılı diye boşuna demiyorum günde ard arda iki kez aynı bölümü koyuyor illa görüyorsun.yok hala izlemedim dersen de kırk kere tekrar koyuyor, illa izliyorsun=)

Lee dedi ki...

Boleyn Kızı serisi en sevdiğim tarihi seridir. Filminden pek memnun kalmasam da, kitaplar şaheserdir.

Bu diziyi biliyordum ama Boleyn Kzı'nın çakmawsı olduğunu bilmiyordum. Rezillik diz boyu. Fox git Bez Bebeği yeniden yayınla daha iyi. Hangi dizin tuttu ki. Arka Sıradakiler okul dizisi diye başladı, dün zap yaparken denk geldim, mafya dizisine dönmüş sanki.

Yine bir cacık olmayacak Türk dizisi. alaturka gönülleri fethetmek için de böyle arabesk bir isim bulumşlar. Yerseniz size bu iğrenç şeyi kakalayacağız diyorlar.

tarih84 dedi ki...

LEE: haklısın aslında.arka sıradakilerin fragmanını ne zaman görsem gıcık oluyorum.bizleri salak sanıyorlar, atv de bir dizi vardı reytingsizlikten kalktı sonra orada iş adamı iş kadını rollerindekiler bir baktım lise-1 talebesi rolünde daha diğer dizinizin 40ı çıkmamışken yani hiç işim olmaz o diziyle. ben ömre bedele başlamıştım ama konu ilk 4 bölümde bitti konusuz ama bol reytingli devam etti hatta bu sezonda devam edicekmiş.valla burası türkiye her şey oluyor doğrusu.